Za nami kolejna duża impreza plenerowa, 4 edycja Operacji Poniec dobiegła końca. W tym roku po raz pierwszy do Ponieca zjechało ponad 30 grup rekonstrukcyjnych z różnych zakątków kraju oraz duża grupa detektorystów.
Weekend pełen historii w Poniecu rozpoczęły czwartkowe preelekcje, które poprowadzili Daniel Dylewski – „Od wykrywacza do Ponieca. Działalność poszukiwaczy, aspekty techniczne i bezpieczeństwo eksploracji; Przemysław Pawlak – „Przygotowania do wojny, jako tło lokacji Gostynia w 1278 roku”; Damian Płowy – „Umundurowanie i wyposażenie armii szwedzkiej w bitwie pod Poniecem. Podsumowanie dotychczasowych edycji prac terenowych”
W piątek od godziny 16.00 teren zlotu został otwarty dla zwiedzających. W Parku Miejskim widzowie mieli okazję doświadczyć prawdziwej przygody i poczuć oddech historii na własnej skórze. Tradycyjnie imprezę rozpoczęła uroczysta parada wokół rynku w której udział wzięły wszystkie grupy rekonstrukcyjne oraz detektoryści uczestniczący w VI edycji prac terenowych „Poniec 1704”. Wieczorem na Orliku zorganizowano kino plenerowe, gdzie wyświetlono film „Furia”.
Drugiego dnia teren zlotu był już otwarty od godziny 10.00. Odwiedzający mogli podziwiać fantastyczne dioramy przygotowane przez grupy. Rekonstruktorzy zadbali o stroje z różnych epok i wiernie odwzorowali swoje obozowiska. O godzinie 16.00 odbyło się widowisko historyczne "West 1944 – za linią wroga".
Z tego miejsca chcielibyśmy podziękować naszym sponsorom
Ponieckiemu Stowarzyszeniu Wędkarskiemu Perkoz, Grupie Badań Historycznych „Regiment”, Browarowi Bojanowo, Firmie Acciona Energia, firmie Smak Mak, firmie Macii, Zajazdowi u Jańczaka, Rafałowi Rosikowi – Usługi Transportowe oraz Gminnemu Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Poniecu, Ochotniczym Jednostkom Straży Pożarnej z naszej gminy, Posterunkowi Policji w Poniecu oraz fotoreporterom z Poniecmojemiasto.
Kto będzie z Nami za rok???Galeria zdjęć: