Gminna Biblioteka Gminne Centrum Kultury w Poniecu – filia w Żytowiecku zorganizowała spotkanie autorskie z podróżnikiem, filmowcem p. Mariuszem Kurcem, w którym udział wzięła młodzież gimnazjalna Szkoły Podstawowej w Żytowiecku.

Pan Mariusz Kurc po dwudziestu jeden latach podróżowania po świecie , odwiedzeniu 102 krajów przybył do Żytowiecka, aby podzielić się wrażeniami z podroży i wiedzą o świecie .

Zarówno filmy jego autorstwa wyświetlane podczas spotkania, będące niejako tłem, jak i wypowiadane słowa, niosły olbrzymie bogactwo treści. Podróżnik zdając relację z podróży, prowokował jednocześnie do zadawania pytań dotyczących sensu życia, marzeń, a także zagrożeń i lęków. Klimat, sens spotkania doskonale oddają słowa gościa: „ Żyję tak, jak chcę żyć, choć warunki ku temu były niegdyś wyjątkowo niesprzyjające. Żyjcie tak samo. Nie wszyscy musicie stać się podróżnikami, ale wyznaczcie sobie cel i zmierzajcie do jego osiągnięcia”.

Spotkanie z p. M. Kurcem w oczach uczestników:

Szymon Brzeskot – uczeń klasy III gimnazjum:

Spotkanie z p. Mariuszem Kurcem, jego wykład, który trafił do mnie od razu, na początku wydawać się może opowieścią o podróżach. Jeśli jednak dobrze się wsłuchamy, wiemy, że jest to opowieść o podróży przez życie. Głównym tematem jest życie człowieka. Według mnie pan Mariusz Kurc chciał przekazać nam, że powinniśmy brać odpowiedzialność za własne życie, iść prostą drogą, nie zbaczając z niej. To my sami decydujemy, jak będziemy żyć. Powinniśmy być sobą i spełniać marzenia.

Oliwier Kmiecik – uczeń klasy III gimnazjum:

Program P. Mariusza Kurca posiadał wartościowy przekaz. Moim zdaniem jego celem nie była relacja z podróży. One stanowiły tło, a celem było przekazanie nam wartościowej prawdy o życiu. Zapamiętam, jak mówił, że nigdy nie powinniśmy się poddawać. Jeśli tylko nie będziemy się przejmować przeszkodami, jakie staną nam na drodze, uda nam się dojść do celu …

 Galeria zdjęć: