Dni 11 i 12 sierpnia w Poniecu były pełne atrakcji. Wszystko za sprawą Pierwszego Zlotu Grup Rekonstrukcji Historycznej. Mieszkańcy mieli okazję doświadczyć prawdziwej przygody i poczuć historię na własnej skórze. Całą imprezę zainicjowała parada zabytkowych pojazdów wojskowych wokół ponieckiego rynku. Rekonstruktorzy ubrani        w pięknie stroje mieszczan, żołnierzy wywodzących się z Armii wielkopolskiej, włoskiej, brytyjskiej, niemieckiej czy bolszewickiej. Za nimi jechały pojazdy historyczne. Można było zobaczyć m.in. radziecki samochód terenowy GAZ-67 potocznie nazywany czapajewem, motocykle, KDF 82 - czyli Volkswagen Garbus w wersji frontowej, Fiat 508, Opel Kadett K38 czy Tarpan Honker w wersji bojowej.

Po zakończonej paradzie każdy z widzów mógł udać się na  teren obozowiska, który znajdował się w Parku Miejskim i otwarty był dla każdego, kto chciał porozmawiać                 z rekonstruktorami. Swoje obozy rozbiło tam kilkanaście grup z całej Polski. Publiczność zachwyciły kolekcje uzbrojenia i oporządzenia oraz wierne odwzorowania obozowisk            z różnych epok.

Dla pasjonatów historii przygotowano inscenizację historyczną na rynku pt. ,,Wróg u bram. Poniec i jego mieszkańcy w trudnych dniach września 1939”, która zakończyła sobotnie wydarzenia.

W niedzielę podczas drugiego dnia „Operacji Poniec” oprócz wystawy sprzętu wojskowego otwartej dla zwiedzających w godz. 11:00 - 16:00. odbyła się inscenizacja pod nazwą Operacja „Garden Market”, która zakończyła Zlot.

Zapraszamy do galerii zdjęć!!

 Galeria zdjęć: